Archiwalne wpisy: 2011 r.

» 11-11-2011 r.

Ogrodzenie zabytkowego cmentarza prawosławnego w obrębie wsi Sobibór

Prace przy budowie ogrodzenia rozpoczęły się w 2011r. i prowadzone są dzięki pozyskanym środkom w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich, Samorządu Województwa Lubelskiego.

Cmentarz został także uporządkowany i oczyszczony. A w najbliższym czasie prace zostaną zakończone.

» 11-11-2011 r.

Pielgrzymka do Ikony Matki Bożej „Szybko Spełniającej Prośby”

Dnia 8 i 9 października 2011 roku w Terespolu bardzo uroczyście obchodzono święto ku czci św. Jana Teologa. W związku z tym z naszej parafii zorganizowano wyjazd autokarowy, w którym udział wzięli nie tylko parafianie włodawskiej cerkwi, ale również wielu sympatyków prawosławia.

Uroczystości rozpoczęły się od procesyjnego przywitania ikony Matki Bożej Szybko Spełniającej Prośby”, która przybyła aż ze świętej Góry Atos. Następnego dnia o godzinie 8.45 nastąpiło uroczyste powitanie hierarchów przez dzieci, młodzież, oraz starostę terespolskiej parafii. Główne świąteczne nabożeństwo celebrowali: Arcybiskup Abel – ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej wraz z towarzyszącymi mu hierarchami Białoruskiego Kościoła Prawosławnego, bp. Janem ordynariuszem diecezji brzesko-kobrynskiej i bp. Serafinem ordynariuszem diecezji bobrujsko-byhowskiej.

Tradycyjnie uroczystości zakończyły się procesją wokół świątyni, po której Arcybiskup Abel podziękował przybyłym duchownym, parafianom oraz pielgrzymom przybyłym do Terespola, aby wspólnie wznieść modlitwy do Przenajświętszej Bogurodzicy.

W drodze powrotnej pielgrzymi z Włodawy mieli możliwość zwiedzenia cerkwi w Kodniu i w Sławatyczach oraz wysłuchania historii o burzliwych losach tych prawosławnych świątyń.

» 17-10-2011 r.

Święto Narodzenia Bogurodzicy we Włodawie

Dnia 21 września wierni cerkwi prawosławnej we Włodawie wspominali narodzenie Przenajświętszej Bogurodzicy – pierwsze święto cerkiewnego roku liturgicznego.

We wtorek, 20 września odbyło się całonocne czuwanie, na które przybył ks. Michał Wasilczyk ze Sławatycz oraz ks. Jerzy Hasiuk z Uhruska. Uroczystości świąteczne zapoczątkowało o godz. 9 małe oświecenie wody. następnie o godzinie 10 rozpoczęła się Boska Liturgia, której przewodniczył ks. mitrat Aleksy Subotko z Terespola. W Słowie Bożym ukazane zostało życie matki Bożej, jako niebiańskiej opiekunki wszystkich ludzi.

Tego dnia wielokrotnie śpiewano w cerkwi słowa:

Narodzenie Twoje, Bogurodzico Dziewico, wywołało radość całego świata. Z Ciebie bowiem wzeszło Słońce Prawdy, Chrystus Bóg nasz, i uwalniając od klątwy, dało błogosławieństwo, a zwyciężając śmierć, dało nam życie wieczne.

Na zakończenie wszyscy zgromadzeni wzięli udział w uroczyste procesji dookoła świątyni, po której proboszcz włodawskiej parafii, ks. Jerzy Ignaciuk, podziękował wszystkim parafianom i pielgrzymom za wspólną modlitwę oraz duchowieństwu za tak liczne przybycie. Parafialne uroczystości zaszczycili swoją obecnością lokalni przedstawiciele władz samorządowych, m.in. starosta powiatu Wiesław Holaczuk, burmistrz miasta Jerzy Wrzesień, I z-ca Komendanta Powiatowego Policji oraz dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie.

Dzięki  staraniom ks. Proboszcza  po nabożeństwie każdy przybyły mógł się posilić – obok cerkwi przygotowany został mały poczęstunek dla uczestników obchodów święta parafialnego.

Marta Korneluk

» 17-10-2011 r.

Festiwal Trzech Kultur 2011

Włodawa jest przygranicznym miasteczkiem, znajdującym się u styku trzech różnych kultur – prawosławnej , żydowskiej i katolickiej. We wrześniu zaczyna tętnić życiem dzięki odbywającemu się tutaj Festiwalowi Trzech Kultur.

W piątek, 9 września, nastąpiło otwarcie wystawy: Przyjmij tę obrączkę…, na której prezentowane były również zbiory naszej parafii prawosławnej m. in. korony trzymane nad głowami przyszłych małżonków. Zaprezentowany został również film pt. Ślub w cerkwi z prywatnego archiwum filmowego Joanny Michańskiej.

W sobotę odbył się koncert muzyki prawosławnej w wykonaniu Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej pod dyr. ks. Jerzego Szurbaka z okazji 40-lecia powstania zespołu. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem słuchaczy. Męski zespół wokalny Kairos codziennie występował z innym repertuarem, wykonując muzykę trzech kultur.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie mogło zabraknąć znanych gwiazd – na placu synagogalnym Emilian Kamiński wykonał najpiękniejsze romanse rosyjskie, co spotkało się z wielkim aplauzem publiczności. W sobotni wieczór we włodawskim kinie wyświetlony został film Wyspa, opowiadający o ojcu Anatoliju, który rozpoczyna nowe życie w klasztorze na tytułowej wyspie.

Niedzielnej, świątecznej liturgii przewodniczył Arcybiskup Abel – ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej, który zwracając się do zgromadzonych, opisał, jak wielką rolę odgrywa włodawski Festiwal, który łączy wielu ludzi, uczy dialogu i wzajemnego zrozumienia osób o odmiennych kulturach i wyznaniach. Boską Liturgię uświetnił Chór Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej pod dyr. ks. Marcina Gościka, który zaprezentował się w koncercie Śladami piękna prawosławnej tradycji. Niezwykłym momentem było podarowanie włodawskiej świątyni ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość”, ufundowanej przez osoby sympatyzujące z prawosławiem. Ikona ta, napisana przez włodawskiego parafianina, została poświęcona przez arcybiskupa Abla. Na zakończenie odbyło się nabożeństwo żałobne, za dusze wszystkich zmarłych przodków, w tym żołnierzy walczących za Ojczyznę.

Podobnie jak w zeszłym roku, na bazarze festiwalowym swoje stoisko posiadał Klasztor św. Onufrego z Jabłecznej, gdzie można było zapoznać się z kuchnią monasterską, cerkiewnymi wydawnictwami, ikonami.

Włodawa w ciągu trzech dni gościła wiele gwiazd – Irena Santor, Mateusz Damięcki, Zbigniew Zamachowski, Czesław Majewski, Stanisława Celińska, Beata Czernecka z Piwnicy pod Baranami, Krystyna Tkacz, Krystyna Sienkiewicz, z którymi była gwarantowana  możliwość spotkania i zadania nurtujących pytań. Każdy zainteresowany mógł wziąć udział w licznych koncertach, recitalach, wystawach, przedstawieniach, seansach filmowych oraz warsztatach teatralnych, tanecznych i wokalnych.

Festiwal Trzech Kultur w niezwykły sposób upamiętnienia wielokulturową i wielowyznaniową historię naszego miasta, a najważniejsze – uczy ekumenizmu i tolerancji.

Marta Korneluk

» 17-10-2011 r.

Pielgrzymka autokarowa na Świętą Górę Grabarkę

18 sierpnia z diecezji lubelsko – chełmskiej parafii prawosławnej Włodawa-Uhrusk wyruszyła autokarowa pielgrzymka na uroczystości Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce. Wzięło w niej udział wielu pielgrzymów z różnych części Chełmszczyzny i Południowego Podlasia, w tym z Uhruska, Włodawy, Sławatycz, Jabłecznej, Kobylan i Terespola.

Z naszej parafii na pielgrzymkę autokarową wybrało się 8 osób. Podróżującym przez całą drogę towarzyszył ks. Jerzy Hasiuk – wikariusz parafii prawosławnej we Włodawie. Zatrzymaliśmy się w cerkwi w Terespolu, gdzie wzięliśmy udział w krótkiej modlitwie przed Ikoną Matki Bożej Szybko Spełniającej Prośby, z której płynie wonny olej.

Wspólnie śpiewając troparion ku czci święta oraz pieśni z Bohohłaśnika szybko zbliżaliśmy się do celu.  Odwiedziliśmy też cerkiew świętej Anny w Boratyńcu Ruskim, niedaleko Siemiatycz, gdzie ks. Andrzej Opolski opowiedział nam o historii parafii i jej teraźniejszości. Zwrócił uwagę, że jego parafia jest najmniejsza w okolicy, ponieważ liczy około 400 wiernych, co nas wszystkich zadziwiło, ponieważ w realiach naszej diecezji jest to bardzo duża liczba.

Po przyjeździe na Święta Górę Grabarkę wszyscy razem okrążyliśmy cerkiew, a następnie poświęciliśmy i wkopaliśmy przywiezione krzyże. Uczestniczyliśmy w wielu nabożeństwach, mieliśmy możliwość przystąpienia do Św. Sakramentów Spowiedzi i Eucharystii oraz napełnienia butelek święconą wodą.

W tegorocznych uroczystościach wziął udział Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbarą Kudrycką. Nabożeństwo współcelebrowali hierarchowie z Greckiego Kościoła Prawosławnego, przybyła również delegacja Kościoła Prawosławnego z Kenii.

Marta Korneluk

» 17-10-2011 r.

Święto parafialne w Uhrusku

Cerkiew w Uhrusku jest filialną świątynią parafii prawosławnej we Włodawie. Jak co roku, 15 sierpnia odbyło się tu uroczyste nabożeństwo ku czci Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, poprzedzone akatystem do Bogurodzicy – patronki cerkwi.  Świątecznej liturgii przewodniczył ks. mitrat Wincenty Pugacewicz z Białej Podlaskiej, który również wygłosił okolicznościowe kazanie. W uroczystościach wzięło udział wielu przybyłych wiernych oraz duchowieństwo z różnych części diecezji lubelsko – chełmskiej, w tym ks. proboszcz Jerzy Ignaciuk i ks. wikariusz Jerzy Hasiuk. Nabożeństwo zakończyła procesja z poświęceniem przyniesionych przez wiernych kwiatów i zbóż.  Podczas Liturgii Świętej śpiewał chór dyrygowany przez Angelikę Iwaniuk.

Kończąc uroczystości, ks. Jerzy Hasiuk podziękował za wspólną modlitwę wszystkim przybyłym, w tym przedstawicielom władz samorządowych, następnie zgromadzeni razem stanęli do pamiątkowego zdjęcia przed cerkwią w Uhrusku.

Marta Korneluk

» 03-08-2011 r.

Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem

W dniach 12–16 lipca Włodawa stała się centrum światowego folkloru. W ramach Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem nasze miasto odwiedziły grupy z Czarnogóry, Francji, Kolumbii, Indii, Macedonii, Ukrainy, Meksyku, Tajlandii i z Polski. Zaprezentowały one własną kulturę: taniec, muzykę, obrzędy i zwyczaje.

Tradycyjnym punktem tej imprezy kulturalnej była dziękczynna modlitwa w intencji uczestników festiwalu w cerkwi prawosławnej Narodzenia Najświętszej Marii Panny, prowadzonej przez proboszcza ks. Jerzego Ignaciuka. Po nabożeństwie w cerkwi uczestnicy Poleskiego Lata z Folklorem udali się do kościoła św. Ludwika.

XXI Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem zakończył koncert galowy „Bal Świata” oraz pokaz sztucznych ogni.

Marta Korneluk

» 03-08-2011 r.

Święto ku czci Narodzenia Jana Chrzciciela

10 lipca parafia prawosławna we Włodawie uroczyście obchodziła święto Narodzenia św. Jana Chrzciciela oraz XII rocznicę poświęcenia prestołu. W przeddzień uroczystości odbyło się nabożeństwo całonocnego czuwania, w którym udział wzięła niewielka grupa najbardziej wytrwałych parafian.

Następny dzień rozpoczął się od akafistu ku czci św. Proroka i Chrzciciela Jana, po którym wszyscy zgromadzeni wzięli udział w Liturgii świętej. Przybyło wielu wiernych z Włodawy i okolicznych parafii. Kazanie wygłosił ks. Marcin Gościk z parafii prawosławnej w Białej Podlaskiej, który przybliżył wszystkim postać św. Jana Chrzciciela oraz zwrócił uwagę na aktualność jego słów w dzisiejszych czasach. Elementem kończącym święto parafialne był molebień wraz z uroczystą procesją wokół włodawskiej świątyni.

W uroczystościach wzięli udział m.in. burmistrz Włodawy oraz przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Zakładu Karnego i Urzędu Skarbowego.

Na zakończenie Proboszcz ks. Jerzy Ignaciuk podziękował zaproszonym gościom, duchowieństwu, parafianom, pielgrzymom oraz chórowi za udział we wspólnej świątecznej modlitwie.

Marta Korneluk

» 20-04-2011 r.

WIELKOPOSTNE REKOLEKCJE DEKANATU CHEŁMSKIEGO 2011

W sobotę, 9 kwietnia, w cerkwi pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny we Włodawie odbyły się rekolekcje, których uczestnikami była młodzież i dzieci z dekanatu chełmskiego. Z możliwości przystąpienia do sakramentów Spowiedzi i Eucharystii skorzystało również wielu dorosłych.

Rekolekcje rozpoczęły się modlitwami przed sakramentem Spowiedzi i Eucharystii. Następnie zgromadzeni wzięli udział w Liturgii św. Jana Złotoustego, podczas której okolicznościową homilię wygłosił ks. Tomasz Łotysz – proboszcz parafii prawosławnej w Horostycie.

Po nabożeństwie zebrana młodzież udała się na obiad zorganizowany w świetlicy parafialnej. Kolejnym punktem rekolekcji był referat dotyczący istoty Sakramentów Spowiedzi i Eucharystii, który wygłosił ks. diakon Wadim Sztemburskij z parafii prawosławnej Chełmie. Przybliżył on wszystkim to, jak wielką siłę i znaczenie mają te sakramenty dla każdego człowieka, szczególnie w okresie Wielkiego Postu. Na zakończenie członek zarządu Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko – Chełmskiej – Michał Kuryło – przedstawił za pomocą interesującej prezentacji multimedialnej różne działania podejmowane przez tą organizację.

Podczas obiadu wszystkim towarzyszyła miła atmosfera. Szczególne podziękowania należy kierować do organizatora – ks. Jerzego Ignaciuka oraz wszystkich, którzy wzięli udział w rekolekcjach.

Marta Korneluk

» 26-02-2011 r.

Choinka parafialna 12.02.2011

W dniu Święta Trzech Wielkich Hierarchów i Nauczycieli Kościoła – Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa i Jana Chryzostoma tj.12 lutego w parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny we Włodawie po raz kolejny odbyła się choinka parafialna. Po wspólnych modlitwach podczas św. Liturgii wszyscy uczestnicy udali się do świetlicy, która mieści się w domu parafialnym, aby wziąć udział w zabawie choinkowej.

Zebranych powitał ks. proboszcz Jerzy Ignaciuk, który barwnie opowiedział o tym, jakie trudności spotkał na swej drodze św. Mikołaj, który zamierzał dotrzeć do zasypanej śniegiem Włodawy. Choinkę rozpoczęło odśpiewanie przez dzieci kilku kolęd, co wprowadziło bardzo uroczysty nastrój.

Pierwszym etapem zabawy był konkurs, który prowadziła Matuszka Anna – uczniowie odpowiadali na niekiedy bardzo trudne pytania związane z wiedzą zdobytą na lekcji religii. Wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie. Każdy dostał nagrodę niespodziankę za zaangażowany udział w mini-quizie.

Najbardziej oczekiwanym momentem było rozdawanie prezentów grzecznym dzieciom. Najmłodsi musieli się przy tym wykazać znajomością kolęd i wierszyków o tematyce bożonarodzeniowej.

Spotkanie upłynęło w ciepłej, rodzinnej atmosferze, a wspomnienia z zabawy zapiszą się w pamięci uczestników na bardzo długo. Radosne twarze zebranych były najlepszym podziękowaniem za zorganizowanie choinki.

Marta Korneluk